Dr David Hiller

Dr David Hiller

Gliwicka fabryka produktów chemicznych powstała w drugiej połowie XIX stulecia, jednak jej początkowe losy są trudne do prześledzenia. Najstarszy odnaleziony dokument poświadczający istnienie tego obiektu to plan miasta z 1877 roku. Od samego początku fabryka była związana z postacią dr. Davida Hillera – członka gliwickiej społeczności żydowskiej. Swoją fabrykę ulokował, podobnie jak wielu innych przedsiębiorców, w Neudorf, dokładniej przy Chaussee nach Tarnowitz 15 (dziś ul. Tarnogórska), w odległości kilkuset metrów od fabryki Hegenscheidta oraz nieopodal fabryki szamotu. Z czasem fabrykę produktów chemicznych podpięto do sieci telefonicznej i z zakładem można było się skontaktować, wybierając numer 540134.

Oferta zakładu dr. Hillera była niezwykle bogata – mieszkańcy miasta mogli nabyć u niego mydła [sklepy mydlane były zlokalizowane również w centrum Gliwic, przy Thurmstraße 9 (dziś ul. Basztowa, pod tym adresem mieszkał David Hiller), Klosterstraße 28 (dziś ul. J. Siemińskiego) i Nikolaistraße 12 (dziś ul. Mikołowska)], szybkoschnące lakiery do podłóg, a nawet świece na ołtarze. Rolnicy oraz posiadacze ogródków warzywnych mogli nabyć także nawozy sztuczne, w tym przeznaczone specjalnie do zbóż, buraków, ziemniaków, a nawet trawników. W 1881 roku wystawa zakładu została nagrodzona brązowym medalem podczas Śląskiej Wystawy Rzemiosła i Przemysłu. O udanym rozwoju fabryki niech świadczy fakt, że w roku była już nagrodzona łącznie czterema medalami oraz dwoma dyplomami honorowymi.

Fabrykant w chwilach wolnych od pracy prężnie działał na rzecz społeczeństwa. Był m.in. założycielem Haus und Grundbesitzer Verein (Stowarzyszenie Posiadaczy Domów i Gruntów), członkiem Verein der Kaufleute (Stowarzyszenie Kupców), a przynajmniej od 1879 roku zasiadał w gliwickim oddziale Breslauer Gewerbe-Verein (Wrocławskie Stowarzyszenie Przemysłowe).W 1898 roku, został wybrany do rady miejskiej, gdzie zasiadał m.in. w deputacji szpitalnej. Hiller aktywnie uczestniczył także w życiu gliwickiej gminy synagogalnej. Przez pewien okres był jej wiceprzewodniczącym.

David Hiller zmarł w nocy 14 lipca 1901 roku po krótkiej chorobie. Miał 62 lata. Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się dwa dni później, we wtorek o godzinie 16:00. Po pożegnaniu i modlitwie, które dobyły się w hali ceremonialnej starego cmentarza żydowskiego, zmarłego pochowano obok żony, która odeszła dekadę wcześniej. O fabrykancie i jego żonie do dziś przypomina para pomników wykonanych z czarnego, błyszczącego granitu.

Skip to content