Wirtualna wystawa: „Siedem Śląskich Śladów”

/ Home » Wystawa » Wirtualna wystawa: “Siedem Śląskich Śladów”

Prezentujemy Państwu wybrane artefakty ze zbiorów Izby Regionalnej, która jest integralną częścią Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich. Placówka jest spadkobiercą zbiorów i kontynuatorem działalności trzech organizacji społecznych działających w tym mieście w XX wieku: Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Piekarskiej, Stowarzyszenia Miłośników Piekar Śląskich i Kółka Miłośników Piekar Śląskich, założonego w 1938 r.

Zbiory Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich to tysiące dokumentów, fotografii i eksponatów pogrupowanych w 49 kolekcjach z wyrazistymi przykładami współistnienia na Górnym Śląsku polskiego i niemieckiego pierwiastka kulturowego. Część z nich udostępniana jest na wystawie stałej, pogrupowane tematycznie: górnictwo, strój śląski, powstania śląskie, II wojna światowa i martyrologia mieszkańców miasta, tradycje wydawnicze i drukarskie, życie religijne, życie codzienne, praca, wyposażenie domu, rzemiosło, odznaczenia, harcerstwo, towarzystwa. Część zbiorów można zobaczyć w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej i na portalu zbioryspoleczne.pl.

W „Muzeum online” prezentujemy zaledwie fragment tego bogatego zbioru – siedem eksponatów wybranych i opisanych przez Łukasza Żywulskiego, archiwistę społecznego oraz kierownika Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich. Te historyczne zbiory, o często unikatowych walorach regionalnych nie zostały rozproszone i nie trafiały na komercyjny rynek kolekcjonerski, a są teraz powszechnie dostępne dla wszystkich bez ograniczeń również na platformie „Muzeum online”.

Serdecznie zapraszamy do odkrywania tego lokalnego wycinka śląskiej krainy.