Salomon Troplowitz

Salomon Troplowitz

Rodzina Troplowitz osiedliła się w Gliwicach na przełomie XVIII i XIX wieku. Ród ten pochodził, jak samo nazwisko wskazuje, z miejscowości Troplowitz, czyli dzisiejszej Opawicy (woj. opolskie). Scholim Jacob Troplowitz (1752–1820), który jako pierwszy zamieszkał w Gliwicach, był gorzelnikiem, a jego syn Salomon otworzył w 1818 roku winiarnię. Początkowo rodzina mieszkała przy ul. Bytomskiej, jednak ok. 1829 roku kupili nieruchomość na rynku.

Wspomniany Salomon Troplowitz poświęcił wiele lat pracy na wyrobienie renomy swojej winiarni. W jego asortymencie nie brakowało szlachetnych trunków, np. sprowadzanych z Węgier tokajów. Poza winiarstwem miał on jednak aspiracje do działania społecznego i politycznego – gdy w 1848 roku, na fali przemian Wiosny Ludów, Żydom umożliwiono zasiadanie w radach miejskich, został pierwszym żydowskim radnym Gliwic.

Salomon miał w swoim życiu trzy żony: Handel Rechnitz (z którą rozwiódł się w roku 1814), Henriette Sonnenfeld z Mikołowa (urodziła mu syna, zmarła jednak w 1819 roku w wieku zaledwie 27 lat; spoczywa w grobie kilkadziesiąt metrów od grobu męża). Ostatnią żoną Salomona była Friederike Landsberger, która urodziła trzynaścioro dzieci.

Friederike była kobietą silnie zaangażowaną w działania społeczne w Gliwicach – w 1848 roku, w związku z panującym kryzysem, nędzą oraz głodem zaangażowana była w tworzenie i działalność Frauenverein (Związku Kobiecego), którego celem było udzielanie pomocy (m.in. dostarczanie środków higienicznych i ubrań) kobietom z mniej zamożnych domów.

Spośród dzieci Salomona i Friederike warto poświęcić nieco uwagi Simonowi Ludwigowi, który jako mistrz murarski pracował przy wznoszeniu nowej synagogi w Gliwicach. W 1863 roku na świat przyszedł jego syn Oscar, który z czasem stał się przypuszczalnie najbardziej znanym Troplowitzem – w dorosłym życiu opatentował i wprowadził do produkcji wiele wynalazków, m.in. krem Nivea czy pastę do zębów. Oscar zamieszkał w Altonie koło Hamburga, gdzie nabył i rozwinął firmę farmaceutyczną Beiersdorf. Po śmierci w 1918 roku spoczął na hamburskim cmentarzu.

Młodszy syn Salomona, Jacob Simon, pozostał w Gliwicach i rozwijał firmę ojca. Za jego czasów, w 1889 roku, w miejscu wspomnianej kamienicy nabytej w pierwszej połowie XIX w. wzniósł nowy, bogato zdobiony budynek z charakterystyczną narożną wieżą. Niestety obiekt nie przetrwał do dziś.

Skip to content