Moritz Rahmer

Moritz Rahmer

Moritz Rahmer urodził się w roku 1822 w żydowskiej rodzinie Salomona i Friederike z d. Meyer w Raciborzu. Z biegiem czasu rodzina przeniosła się nieco na północ i osiadła w Gliwicach. To właśnie tutaj, w wieku około 30 lat, Moritz posiadał już pewną nieruchomość, a 30 listopada 1852 roku na łamach lokalnej prasy ogłosił otwarcie fabryki świec oraz mydła, podpisując się przy tym tytułem mistrza mydlarskiego. W treści ogłoszenia padła informacja, że zakład powstał przy jego domu na przedmieściu, a w ofercie figurowały świece wszystkich rodzajów oraz mydła w korzystnej cenie.

Fabryka świec i mydła nie była jednak jego pierwszym biznesem, bo w pierwszej połowie 1852 roku na łamach „Der Oberschlesische Wanderer” Rahmer opublikował informację, że jego mieszkanie oraz fabryka waty znajdują się w domu należącym do rodziny Bönisch na Białym Przedmieściu 19 – podpisał się jako fabrykant waty. Pod koniec tego samego roku, na łamach wspomnianej gazety, padła informacja o założeniu fabryki świec i mydła obok własnego domu na przedmieściu. Można więc domniemywać, że w ciągu jednego roku Rahmer odkupił nieruchomość od rodziny Bönisch bądź inną, leżącą w sąsiedztwie. Kolejne lata przyniosły zmianę w nazewnictwie ulic naokoło historycznego centrum – odtąd nieruchomość Moritza Rahmera znajdowała się pod adresem Bahnhofstraße 3. Rodzina Rahmerów związana będzie z tym adresem przynajmniej do roku 1905.

W asortymencie fabryki Moritza Rahmera w roku 1888 znalazły się nawet tak wyszukane produkty jak świece na nadchodzące wówczas święto Jom Kippur. Poza własnymi wyrobami Rahmer dystrybuował także produkty innych producentów, np. mydła z drezdeńskiej fabryki Leonhardt & Krüger (kostka mydła ich produkcji kosztowała 50 fenigów).

Po śmierci Moritza w sierpniu 1892 roku fabrykę przejął jego syn Alfred, który mieszkał w kamienicy ojca wraz ze swoją rodziną – żoną Margharethe Schiller oraz synem Güntherem, urodzonym 14 sierpnia 1899 roku. Za czasów Alfreda w okresie bożonarodzeniowym fabryka stawała się dodatkowo punktem sprzedaży m.in. ozdób choinkowych i uchwytów na świeczki, zaś gliwiczanie szukający prezentów mogli u niego nabyć wody toaletowe oraz perfumy.

Skip to content