Poznanie własnej okolicy, jej przeszłości i teraźniejszości, a tym samym budzenie poczucia przynależności do regionu nazywamy edukacją regionalną. Edukatorzy, nauczyciele, kustosze izb regionalnych przybliżają dorobek kulturalny miejsc, w których żyjemy, w tym: język, obrzędy, stroje, tradycje itp.
Takim elementem edukacji regionalnej jest wystawa pt. „Pięć mikrohistorii”, na której można odnaleźć pamiątki z najbliższych okolic Gliwic, takie jak zdjęcie najstarszej szkoły ludowej w Wójtowej Wsi lub porcelanowe talerze z Łabęd z niemieckimi napisami. Dla nas są to kruche ślady po dawnym, wielokulturowym mieście Gliwice czy też Gleiwitz.
Danuta Ejmocka, opiekunka Izby Regionalnej Młodzieżowego Domu Kultury, z zawodu polonistka, jest autorką wystawy pt. „Pięć mikrohistorii”. Kustoszce udało się pokazać, jak zwykłe przedmioty i pamiątkowe zdjęcia mogą stać się oryginalnymi opowiadaczami tradycji i zwyczajów mieszkańców i mieszkanek Gliwic.
Wiele zbiorów Izby Regionalnej pochodzi od prywatnych darczyńców, którzy przekazując swoje pamiątki rodzinne, pragnęli pozostać anonimowi.