Krzyż drewniany z domu pana Józefa Kocyby

/ Home » Wystawa » Wirtualna wystawa: “Pięć mikrohistorii” » Krzyż drewniany z domu pana Józefa Kocyby

Krzyż drewniany z domu pana Józefa Kocyby

Gliwice przed drugą wojną światową były miastem wielowyznaniowym. Obok siebie mieszkali katolicy, protestanci, wyznawcy judaizmu czy innych wyznań.
Po wojnie, na skutek tragicznych wydarzeń (rok 1938 oraz rok 1945) większość mieszkańców miasta stanowili już katolicy. W Izbie Regionalnej Młodzieżowego Domu Kultury znajduje się drewniany krzyż, ofiarowany przez pana Józefa Kocybę, który przez wiele lat wraz z żoną zamieszkiwał w jednym z mieszkań w Czechowicach. Krzyż wykonany został przez nieznanego artystę i stanowił wyraz religijności rodziny. Pan Józef przekazał także zbiór medalików, które upamiętniały jego coroczne pielgrzymki na Górę św. Anny. To miejsce szczególnego kultu dla każdego Ślązaka, dlatego do dziś mieszkańcy Czechowic pielgrzymują do tamtejszego sanktuarium.