Janosch (Horst Eckert)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ur. 1931, przed 1939 rokiem zamieszkały w Zabrzu-Porembie (Niemcy).

Mój dziadek i pradziadek często siadali na ławeczce nad Czarniawką, pili piwo i patrzyli na drugą stronę, do Polski. W pasie ziemi niczyjej urządzili sobie nawet mały ogródek warzywny. Prawdopodobnie mój ojciec szmuglował do Polski kamienie do zapalniczek i trafił za to na trzy miesiące do więzienia.

Uważam siebie za obywatela ziemi niczyjej.

Jeden z najpopularniejszych na świecie twórców literatury dla dzieci, autor kilku powieści dla dorosłych, silnie przesyconych wątkami autobiograficznymi.

Z rodzinnej Poremby Janosch każdego dnia mógł spoglądać w stronę Polski, na Rudę i Bielszowice. Żyjąc w tej dzielnicy, nie dało się nie zauważać granicy, nie dało się też nie słyszeć strzałów na przemytniczych szlakach – w końcu na wschodzie i południu Porembę otaczało polskie terytorium.

Janoschowa powieść „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” jest opisem dzieciństwa spędzonego w Zabrzu lat 30. i 40. Obecność granicy objawia się nie tylko poprzez jej fizyczne istnienie. Bohaterowie „Cholonka” dosłownie noszą pogranicze w sobie, gdyż żyją w świecie, który w sensie kulturowym nieustannie dryfuje gdzieś pomiędzy Niemcami a Polską.

Skip to content